DTP

DTP (ang. desktop publishing) to zespół oprogramowania i sprzętu pozwalającego użytkownikowi na składanie czasopism, książek, prospektów, broszur, reklamówek, kalendarzy, wizytówek itp. dosłownie "na swoim biurku", to znaczy jedynie za pomocą swojego komputera osobistego i kilku urządzeń peryferyjnych, takich jak skaner, aparat cyfrowy czy drukarka.

Generalnie całe oprogramowanie służące do DTP (Desktop Publishing) można podzielić na dwa rodzaje: wektorowe i rastrowe.
Programy wektorowe to takie programy w których grafika powstaje na zasadzie linii i węzłów wypełnianych odpowiednio kolorami, gdzie węzeł stanowi punkt łączący dwie linie (naprzykład kwadrat składa się z czterech linii i czterech łączących je węzłów). Tworzą one w ten sposób zamkniętą figurę, którą można wypełnić dowolnym kolorem. Technika ta umożliwia również bezstratne skalowanie tworzonych obiektów, gdyż dla programu nie stanowi różnicy czy linia ma długość 1mm czy 1m. Jakość obrazu za każdym razem będzie identyczna.
Programy rastrowe natomiast pracują na bazie pojedynczych punktów - pixeli, od wielkości których zależy jakość obrazu i służą najczęściej do obróbki zdjęć. Im więcej punktów będzie w jednej jednostce powierzchni (owe dpi) tym bardziej dokładny stanie się obraz. Nie możemy tym programem dowolnie skalować swych publikacji. Zmniejszenie nie stanowi zazwyczaj problemu, ale za to powiększenie powoduje, że wybrany obiekt ulega widocznej pikselizacji (na ekranie zobaczymy specyficzną szachownicę).
Programów graficznych jest bardzo dużo, ale tylko kilka z nich stanowi podstawę do tworzenia DTP. Oto najbardziej znane :

Adobe Systems to firma mająca swoją siedzibę w San Jose w Kalifornii (USA), produkuje oprogramowanie przeznaczone do składu komputerowego i zaawansowanej grafiki komputerowej zarówno rastrowej jak i wektorowej, bez której nie może się dzisiaj obejść żadne profesjonalne studio graficzne. Wszystkie opracowane przez firmę programy przeznaczone są głównie na systemy operacyjne Windows i Macintosh przy czym interfejsy programów, jak i sposób ich obsługi, zależnie od platformy systemowej na której pracują mogą się od siebie znacznie różnić. Większa część oprogramowania została spolszczona, co wydatnie przyczyniło się do popularności programu na naszym rynku, gdzie dystrybucją programów zajmuje się Adobe Polska, na której stronie można znaleźć szereg dodatkowych informacji. Trzeba mieć na uwadze, że program należy do oprogramowania shareware lub trial, a wersja pełna kosztuje ponad 4000 zł. Najbardziej znane produkty tej firmy to:

Adobe Photoshop Bardzo bogaty w liczne funkcje program graficzny do obróbki grafiki rastrowej przeznaczony dla zaawansowanych grafików. Program obok swoich licznych funkcji może wykorzystywać dodatkowo pomocnicze programy tzw. plug-iny (8bf), które tworzone przez niezależnych producentów dodatkowo powiększają zakres możliwości programu. Ostatnia wersja programu oznaczona jest numerem 7.
Adobe Ilustrator to z kolei program ściśle przypisany grafice wektorowej i również wyposarzony w liczne możliwości tworzenia i obróbki komputerowych rysunków. Ostatnia wersja programu oznaczona jest numerem 10.0
Adobe PageMaker to program przeznaczony do składu i łamania tekstów, wykorzystywany do komputerowego projektowania książek, czasopism i innych tego typu broszur. Ostatnia wersja programu nosi numer 8.5 +
Adobe Acrobat to z kolei międzynarodowy program do rozpowszechniania dokumentów w formie elektronicznej PDF który zyskał sobie bardzo dużą popularność i jest obecnie powszechnie wykorzystywany w tworzeniu i przenoszeniu publikacji, między różnymi platformami systemów operacyjnych na których może pracować - Windows, Macintosh, Unix. Pliki PDF są dąstępne na stronach WWW.
Adobe in Design to nazwa następcy PageMakera służący do tworzenia bardzo skomplikowanych i zaawansowanych publikacji i stron Internetowych.
Adobe Press Ready to program do generowania kolorowych postscriptowych wydruków próbnych na zwykłej drukarce atramentowej
Adobe Premiere Program do komputerowego montażu wideo wraz z dźwiękiem.

http://www.adobe.com


Corel Corporation to drugi pod względem popularności producent programów graficznych i pakietów biurowych którego siedziba znajduje się w Ottawie (Kanada). Oprócz pakietu biurowego producent ten znany jest głównie dzięki znakomitemu oprogramowaniu do profesjonalnej edycji grafiki komputerowej rastrowej i wektorowej oraz licznym dodatkom usprawniającym owe programy. Znaczna część oprogramowania została również spolonizowana a jej dystrybucją w naszym kraju zajmuje się firma Corel Polska - wersja programu trial oraz pełna (cena ok. 1500 zł). Programy przystosowane są głównie na platformę systemową Windows, ale można również spotkać mniej zaawansowane wersje na inne systemy np. Linux. Najważniejsze programy wchodzące w skład ogólnego pakietu Corel Draw, którego ostatnia wersja oznaczona jest numerem 12.0 to:

CorelDraw Główny moduł programu służący przede wszystkim do tworzenia i obróbki grafiki wektorowej, wyposarzony w bardzo liczne funkcje, oraz co szczególnie wyróżnia ten program, bardzo bogatą kolekcję wektorowych grafik - clipartów (gotowych rysunków w formacie CDR), które doskonale ułatwiają tworzenie najrozmaitszych publikacji.
Corel Photo Paint Drugi moduł programu również wyposarzony w bardzo liczne funkcje, przeznaczony do obróbki grafiki rastrowej i konkurujący z programem Adobe Photoshop.
Corel Dream 3D Program przeznaczony do modelowania i przetwarzania obiektów trójwymiarowych.
Corel Presentation Program do tworzenia złożonych prezentacji multimedialnych
Corel Depth Program do tworzenia animacji trójwymiarowych
Corel Depth Lite Program do szybkiego tworzenia nieskomplikowanych rysunków trójwymiarowych
Corel Font Master Program do zarządzania zainstalowanymi w systemie czcionkami
Corel Multimedia Manager Program ułatwiający zarządzanie licznymi plikami graficznymi ułatwiającymi znalezienie i przeglądanie dostępnych grafik (klipartów)
Corel OCR-Trace Program do przetwarzania grafik rastrowych na postać wektorową. Można w ten sposób zamienić np. obiekt na zdjęciu w rysunek który można następnie dowolnie edytować programem wektorowym. Dodatkowym zadaniem jakie może wykonywać program, to zamiana zeskanowanych dokumentów tekstowych w postać "czysto" tekstową, możliwą do edytowania w dowolnym programie edytorskim np. Notatniku - czyli OCR - pozyskiwanie tekstu z dowolnych, zeskanowanych dokumentów.

Osobnym graficznym składnikiem jest program Corel Ventura przeznaczony głównie do składu i łamania tekstów i wykorzystywany do komputerowego przygotowywania książkowych i prasowych publikacji. Do ostatniej wersji programu 12.0 producent dołącza wiele pomocniczych komponentów takich jak: Photo Paint, Database Publisher (publikacja baz danych w samej Venturze jak i w Internecie), Word Perfect (zaawansowany edytor tekstów) oraz wiele najróżniejszych czcionek, klipartów i zdjęć. Wysoka cena programu i brak polonizacji, sprawiły jednak że program nie znalazł w naszym kaju szerszego zainteresowania, tym bardziej że nie dorównuje funkcjonalnościom swojemu największemu konkurentowi w tym zakresie działań czyli Quarkowi.

Innym Istotnym programem graficznym Corela jest jeszcze Corel XARA. Aplikacja jest szczególnie zoptymalizowana pod kątem tworzenia grafiki przeznaczonej na strony WWW oferując szereg narzędzi ułatwiających tworzenie i publikację stron Internetowych w wersji 3D - trójwymiarowej!.

http://www.corel.com


Micrografix to kolejny producent profesjonalnego oprogramowania komputerowego którego siedziba znajduje się w Arapaho Road, w stanie Texas (USA). W pełni zintegrowane oprogramowanie zapewnia użytkownikom możliwości wizualnego przekazywania dokumentacji i opisy procesów wewnątrz przedsiębiorstwa i pomiędzy kooperantami. Centralny moduł o nazwie iGrafix składa sie z następujących elementów:

iGrafix Business Schematy i grafiki w standardowych zastosowaniach
iGrafix Professional Złożone schematy blokowe i grafika biznesowa
iGrafix Process Mapowanie, analiza, modelowanie i symulacje procesów
iGrafix Enterprise Charter Wizualizacja i modelowanie procesów
iGrafix Development Tworzenie aplikacji posługujących się grafiką
iGrafix Network Pro Projektowanie, rozpoznawanie i dokumentowanie sieci komputerowych
iGrafix Designer Ilustracje techniczne, rysunek techniczny, obróbka zdjęć i grafiki 3D

http://www.micrografx.com
http://www.micrografx.com/poland


JASC SOFTWARE - jest producentem programu Paint Shop Pro, jednego z najlepszych programów shareware na komputery klasy IBM PC, przeznaczonego do obróbki grafiki bitowej (rastrowej). Program pozwala edytować obrazki z wykorzystaniem plug-inów od Photoshopa. Można go również używać do konwersji plików z jednego z wielu formatów graficznych na inne. Razem z programem znajduje się doskonały program do obróbki animowanych gifów - Animation Shop. Ostatnia wersja programu nosi numer 8.0.

http://www.jasc.com


Macromedia
M A C R O M E D I A

Macromedia Director Wiądoący program do tworzenia animacji i programów multimedialnych przeznaczonych dla systemu Windows i Macintosh, dodatek Shockwave pozwala na tworzenie i umieszczanie animacji na stronach Internetowych, aby móc je oglądać należy zainstalować do swojej przeglądarki specjalną wtyczkę plug-in.
Macromedia Freehand Znany program do tworzenia grafiki wektorowej przeznaczony dla systemów Windows i Macintosh. Ma wbudowane narzędzia do profesjonalnego projektowania publikacji i tworzenia ilustracji zarówno drukowanych jak i publikowanych w Internecie.

 


Meta Creations

Painter  Do edycji grafiki rastrowej
Painter 3D  Program do tworzenia obiektów 3D
Poser  
Expression  
Ray Dream Studio  Do malowania światłem
Bryce 3D  Do tworzenia i edycji grafiki trójwymiarowej

http://www.metacreations.com
http://www.mediagraph.com.pl


QUARK XPress to czołowy program do składu i łamania tekstów przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników, będący w tej chwili najbardziej znanym i najczęściej używanym oprogramowaniem do tego typu prac. Cena oprogramowania zawiera dodatkowe płyty z multimediami i grafiką (ok. 18000 zł)

http://www.quark.com


Przydatne linki

http://www.designer.com/ - artykuły dotyczące grafiki opracowane przez profesjonalistów, opisy programów Corela oraz przykłady ich zastosowań.
http://www.publish.com.pl/ - Internetowa strona miesięcznika Publish & Macworld zajmującego się grafiką komputerową.
http://webdesign.art.pl/grafika/index.htm - grafika w Internecie.
http://www.free.com.pl/jak-to/adobe-faq.htm Internetowe FAQ dotyczące Photoshopa.


©  All Right Reserved - 2005 M&J